Kapat Close
Home Anasayfa
Hakkımızda
Konaklama
Bademli Dikili
İletişim
E-mail E-Mail Gönderin

Our Blog

Our Blog

We try to answer everything you wonder about hair transplant treatments and the things you ask Google. You can find theoretical information about hair transplantation on the Internet.

Read more See all reviews

İzmir'in Dikili ilçesinin Bademli Mahallesi

Çam Camping Dikili Blog

Çam Camping Dikili Blog

Çam Camping Dikili; İzmir'in Dikili ilçesinin Bademli Mahallesi'nde önemli etkinlik ve tatil merkezidir. Çam Camping Dikili Blog yazılarımızda İzmir'in Dikili ilçesine ait bilgileri sizlerle paylaşıyor, yöre ile ilgili tarihi ve güncel detaylar aktarıyoruz.

Daha fazla bilgi See all reviews
Pergamon Antik Kenti

Pergamon Antik Kenti

İzmir’in kuzeyinde bulunan ülkemizin keyifli tatil beldelerinden Dikili, özellikle antik dönem kalıntıları ile tarihe ışık tutuyor. Hazırladığımız Dikili tarihi yerler listemizde, bu sevimli bölgedeki görülmesi gereken tarihi noktalara yer verdik; Dikili tarihi hakkında; İzmir’e 120 km mesafede bulunan Dikili beldesinin tarihi MÖ 4000-5000 dolaylarına dayanmaktadır. Muhteşem doğası, bereketli toprakları ve huzur veren iklimi sayesinde birçok uygarlık beldeyi gözüne kestirmiş ve yerleşim yeri olarak değerlendirmiştir. Mysia olarak bilinen bölge, geçmişte Lidya, Pers, Frig, Roma ve Beragama gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bölge çevresinde daha birçok farklı medeniyete ait çeşitli şehirler de kurulmuştur. Orta Çağ’da Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapan belde, 1860 yılında Bergama ilçesinin köylerinden biri olmuş, 13 Ekim 1928 tarihinde ise İzmir’in ilçelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Dikili’nin en ünlüleri; Dikili deyince özellikle tarihi anlamda ilk akla gelen yerlerin başında elbette Bergama Antik Kenti geliyor. Tabi Dikili ve çevresi sadece bununla sınırlı değil. Her ne kadar kış mevsiminde terk edilmiş bir görünüme bürünse de Dikili’de görülmezi gereken daha pek çok önemli nokta sizi bekliyor. Dikili’ye dair bütün detaylar için Dikili gezi rehberi sayfamızı takip edebilirsiniz. Dikili gezi tavsiyesi; Dikili özellikle doğal güzellikleri ile İzmir’e gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bu nedenle Dikili’ye geldiğinizde mutlaka ılıcaları ziyaret etmenizi, Atatürk Botanik Bahçesi başta olmak üzere doğal güzelliklerin ve manzaranın tadını sonuna kadar çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Ha,bu arada Dikili plajları da es geçilmemesi gereken noktalardan. Eğer mevsim yaz ise plajlarda çok keyifli zamanlar geçirmeyi de ihmal etmeyin. Müze kart; Müzekart ve Museum Pass Ege sahipleri Dikili’deki antik kentleri ve tarihi yerleri ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilmektedir. Müzekart satın alındığı günden itibaren 1 yıl, Museum Pass Akdeniz ise 7 gün boyunca ücretsiz ziyaret imkanı sunmaktadır.

Detaya git >

10
Haziran
İzmir Dikili Eski Adı

İzmir Dikili Eski Adı

Karaosmanoğullarının bölgede çiftlik kurup burada dikmelik yetiştirmesi ile "Dikmelik" adını alan ilçe, daha sonra "Dikili" diye isimlendirilmiştir. Doğal güzellikleri açısından Merdivenli köyünde bir doğal göl, Demirtaş ve Deliktaş köylerinde de çamlık ve tarihi mağaralar bulunmaktadır. İlçeye bağlı Çandarlı önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Dikili’nin tarihsel geçmişi oldukça eskilere gider. Antik yerleşim yeri Pitane’de elde edilen eserler Bergama Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Osmanlı döneminde II. Murat'ın ünlü Sadrazamı Çandarlı Halil Paşa, Çandarlı Kalesi'ni yeniden yaptırmıştır.

Detaya git >

10
Haziran
İzmir Dikili İlçesi

İzmir Dikili İlçesi

Dikili, Türkiye'nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Bergama ilçesi, kuzeyinde Balıkesir ili, batısında ve güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır. İlçede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Dikilinin MÖ 5000-MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişi olduğu anlaşılmıştır. Ağıl Kale ve Kale Tepe ilk yerleşim merkezlerindendir. Arkeolojik bulgular sonucunda bu bölgede Akaların yaşadığı ve kente Aternagus denildiği ortaya çıkmıştır. İlkçağda Lidyalılar, İranlılar, Frikyalılar, Mysialılar ile Romalılar ve Bergamalılar Orta Çağda ise Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılar Dikili’ye hakim olmuşlardır. Bu kadar çok uygarlığın yaşadığı Dikili; Aristo, Hermos, August, İskender gibi ünlü kişileri tarihi süreçte ağırlamış; Aterneus, Astria, Teutronia gibi kent ve siteleri topraklarında barındırmıştır.

Detaya git >

10
Haziran
Nebiler Şelalesi

Nebiler Şelalesi

Nebiler Köyü ve Şelalesi, barındırdığı küçük şelaleleri, düdeni ve güzel trekking parkurları ile özellikle genç turistlerin doğa yürüyüşü ve trekking aktiviteleri için büyük ilgi odağıdır.

Detaya git >

10
Haziran
Atatürk Botanik Bahçesi

Atatürk Botanik Bahçesi

Tropik bölgelerden Alp dağlarına kadar çok geniş bir coğrafyaya ait pek çok bitki türünü barındırır. Yaklaşık üç bin bitki çeşidinin yarattığı renk cümbüşü ile ziyaretçilerine keyif veren güzelliği ve zenginliği dünyaca bilinir. Burası, Türkiye'nin en yetkin ve uluslararası nitelikteki tek botanik bahçesidir. Arbeterum'da yüzlerce ağaç ve çalı türü yetiştirilmektedir. Ayrıca kurutulmuş bitki örneklerinin korunduğu ve üzerinde bilimsel araştırmaların yapıldığı bir Herbaryum Merkezi de yer almaktadır. Atatürk'ten Latin alfabesi dersi alan doğa aşığı merhum Macit Ersoy'un Dikili'de oluşturduğu botanik bahçesidir. Dikili Belediyesi'nin gösterdiği otuz hektarlık alanda çalışmalara başlayan bitki araştırmacısı Ersoy, gezdiği tüm ülkelerden getirdiği bitki tohumlarını yetiştirerek Türkiye'nin kamuya açık ilk botanik bahçesini oluşturmuştur.

Detaya git >

10
Haziran
Pitane -  Çandarlı

Pitane - Çandarlı

Dikili'nin güneyindeki Çandarlı Körfezinin kuzey kıyısında yer alan bir yerleşim yeridir. Eoılı kenti olan Çandarlı'nın Akropukin'de gerçekleştirilen kazılarda "Myken Keramiği", M.Ö. 625-500 yıllarına dayanan vazolar, küçük yapıtlar ve arkaik heykel bulunmuştur. Bu eserler günümüzde İstanbul ve Bergama Arkeoloji Müzelerinde sergilenmektedir. Çandarlı'nın 13 ya da 14. yüzyıllarda yapıldığı bilinen görkemli kalesi Türkiye'nin en iyi korunmuş kalelerinden biridir. Çandarlı (Pitane) yöresinde söylenceye göre Amazon kadın savaşçılar yöreye egemen olmuşlar ve pitane başta olmak üzere birçok kıyı kentin kurucusu olmuşlardır. Anlamı “kadın kenti, kraliçe kenti” olan Pitane sözcüğü de buradan gelmektedir. Türkler, Çandarlı'ya Asar ve Hisar gibi adlar da vermişlerdir. Dünya Mirası Geçici Listesinde Yer alan Çandarlı Kalesi: 2013 yılında “Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri” kapsamında Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan 7 kaleden 2’si İzmir İlindedir. Cenevizliler döneminde önemli bir ticaret limanı olan ve kentin savunmasında önem taşıyan Foça Kalesi ile sağlamlığı ve görkemli yapısıyla dikkat çeken Çandarlı Kalesi listeye girmiştir ve asıl listeye alınması yönünde çalışmalar devam etmektedir. Çandarlı Kalesi’nin bulunduğu alan arkaik dönemden kalmadır, fakat kalenin yapım tarihi tam olarak belli değildir. 13. ve 14. yüzyılda Cenevizliler Foça’da hâkimiyetlerini sürdürürken Çandarlı’yı da kontrol altına alıp bu limanı ticaret amacıyla kullanmışlardır.

Detaya git >

10
Haziran
Atarneus Kalesi

Atarneus Kalesi

Bergama-Dikili karayolunun Dikili yol ayırımına yakın bir yerde (Ağılkale) bulunur. Aterneus Kalesi'nin yapım tarihi Pergamon'dan daha eskidir ve tunç devrine dayanmaktadır. 14 hektar alan üzerinde kurulmuş olan Dikili Aterneus Kalesi'nde bulunan en eski malzeme M.Ö.1200 tarihine kadar gitmektedir. Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Jeofizik Uzmanı Dr. Albrecht Matthaei başkanlığında yapılan yüzey kazılarında, kazılmadan yüzeyde ne varsa o ortaya çıkarılmıştır. Alanda seramik araştırmaları yapılarak buradaki kentin tüm kronolojisini bulunmuştur. Bu bulgulara göre; M.Ö. 1200 yılından 2.yüzyıla kadar kentte kesintisiz bir yerleşmenin olduğu ve bundan sonra kentin terk edildiği, M.S. 13. yüz yıla kadar harabe olarak kaldığı, daha sonra buraya Bizansların geldiği anlaşılmaktadır. Kent M.Ö.. 4. yüzyılın ikinci yarısında çok büyümüş ve kentin diğer kentlerle ilişkisi sınırlı, içine dönük olarak kalmış, kendileri ürettikleri malzemeleri kullanıp diğer kentlerle alışveriş yapmamışlardır. Daha sonra ne olduğu anlaşılamadan her yerden mal almaya başlamışlardır. Surların genişliğinden kentin çok büyük olduğunu anlıyoruz. Kentin ören yeri 177 m. yükseklikteki Kaletepe üzerinde bulunmaktadır. Dr. Matthaei bu tepenin yamaçlarının evlerle dolu olduğunu belirterek; "Buranın M.Ö. 2. yüzyılda sivrisinek ve sıtma yüzünden terk edilmiş olabileceğini, bu konuda jeomorfologların araştırma yaptığını söylemiştir. İnsanlar buradan ayrıldıktan sonra burada harçsız yapılan surlar zamanla toprak hareketleri, doğa olayları ile kendiliğinden harabe haline dönmüş ve kayan topraklar ve taşlar evlerin üzerlerini kapatmıştır. Helenistik dönemde yapıldığı için önemli bir yerdir ve Helenistik dönem bütün ayrıntılarıyla burada yaşamaktadır.

Detaya git >

10
Haziran
İzmir Dikili Çoğrafyası

İzmir Dikili Çoğrafyası

İzmir'in kuzeyinde yer alan Dikilinin il merkezine uzaklığı 120 kilometredir. İlçenin doğusunda Bergama ilçesi, kuzeyinde Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesi, batısında ve güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 534 km²'dir. Merdivenli ve Denizköy'de bulunan krater gölleri ile mağaraları ve Madra Çayı'na dayanan ormanları ilçenin doğal zenginlikleri arasındadır. Dikili Plajı uzunluğu 20 Km, Çandarlı Plajı ise 22 Km. uzunluğundadır.

Detaya git >

10
Haziran
İzmir Dikili İlçesi

İzmir Dikili İlçesi

İlçede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Dikilinin MÖ 5000-MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişi olduğu anlaşılmıştır. Ağıl Kale ve Kale Tepe ilk yerleşim merkezlerindendir. Arkeolojik bulgular sonucunda bu bölgede Akaların yaşadığı ve kente Aternagus denildiği ortaya çıkmıştır. İlkçağda Lidyalılar, İranlılar, Frikyalılar, Mysialılar ile Romalılar ve Bergamalılar Orta Çağda ise Bizanslılar, Cenovalılar, Selçuklular ve Osmanlılar Dikili’ye hakim olmuşlardır. Bu kadar çok uygarlığın yaşadığı Dikili; Aristo, Hermos, August, İskender gibi ünlü kişileri tarihi süreçte ağırlamış; Aterneus, Astria, Teutronia gibi kent ve siteleri topraklarında barındırmıştır. Karaosmanoğullarının bölgede çiftlik kurup burada dikmelik yetiştirmesi ile "Dikmelik" adını alan ilçe, daha sonra "Dikili" diye isimlendirilmiştir. Doğal güzellikleri açısından Merdivenli köyünde bir doğal göl, Demirtaş ve Deliktaş köylerinde de çamlık ve tarihi mağaralar bulunmaktadır. İlçeye bağlı Çandarlı önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Dikili’nin tarihsel geçmişi oldukça eskilere gider. Antik yerleşim yeri Pitane’de elde edilen eserler Bergama Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Osmanlı döneminde II. Murat'ın ünlü Sadrazamı Çandarlı Halil Paşa, Çandarlı Kalesi'ni yeniden yaptırmıştır.

Detaya git >

10
Haziran

Çam Camping Dikili

Karavan ya da Çadır Kamp Tatil Merkezi

Bize Yazın
2min.
Doktor
Çam Camping Dikili
Adres
Çam Camping Dikili - Adres
Bademli Mah. 38 Sk. No:30 Dikili - Bademli / İZMİR
© Copyright 2024 Çam Camping Dikili Trabzon Web Yazılım